Ésszerű kelengyelista sorozatunk második részében a babaápoláshoz, és a babaetetéshez szükséges eszközöket vesszük sorra. Az első eufórikus napok legszámottevőbb teendői között lesz a pici babuci ápolása, valamint szoptatási/tápszerezési és pelenkázási igényeinek felmérése. Készüljetek fel, hogy rengeteg popsikrém, és fürdetőkrém fog fogyni ?, de no panic, a gyermekorvos, a baba születése után ezekből az eszközökből irdatlan mennyiségeket képes „kiutalni”…íme kelengyelistánk második része:
BABAETETÉS
1. Cumisüveg (esetleg üvegmosó, vagy sterilizáló)
Ideális esetben a baba első 6 hónapjában csak anyatejet kap, azonban ez sajnos nem mindenkinek adatik meg. Ha bizonytalan vagy, hogy milyet és mennyit vásárolj, érdemes beszerezni egy kezdő cumisüveg szettet, lehetőleg azonos márkájút, mint amilyen a sterilizáló, hogy biztosan kompatibilisek legyenek az eszközeid.
2. Mellszívó
Létezik elektromos vagy kézi verzió. A mellszívó nem csak arra szolgál, hogy eltároljuk a felesleges tejet, hanem stimulálja, serkenti a tejtermelést, segíthet elkerülni a pangás okozta gyulladást. A kézi szívókkal szemben az elektromos eszközök sokkal gyorsabbak és kényelmesebbek.
3. Előke
Eleinte a fokozott nyáladzás miatt, később pedig a hozzátáplálásnál lesz elengedhetetlen…érdemes körülnézni, mert léteznek már igazán környezetbarát, érzékeny bőrüeknek tökéletes előkék is…nézzétek, irtó cukik ezek a mamabibolt.hu-s bambusz verziók.
4. Melltartóbetét
Rengeteg kell belőle ?, de szerencsére vannak elég jó áron, nagy kiszerelésben kaphatóak is. Nézzetek körül a DM és a Rossmann polcain. Ha viszont költséghatékonyak és bolygóbarátak akartok lenni, próbáljátok ki a mosható melltartóbetétet.
5. Tejtároló poharak
Ha több tejed lenne, ebbe praktikusan le tudod fejni, és hűtőben tárolni későbbi időszakokra.
6. Tápszer
Ha kevés lenne a tejed a gyermekorvos felírja számodra. Ezzel kapcsolatban érdemes a védőnővel is konzultálni, mert rengeteg tápszer található a piacon!
7. Szoptatós párna
Sokan feleslegesnek gondolják, de valójában nagyon kényelmes és jól használható eszköz. Már alacsony áron is lehet jó minőségűt vásárolni…nézzetek körül a Babyberry webshopjában, vagy a Meskán. Vannak nagyon cuki, kedves, pihepuha textilből készült darabok is.
BABAÁPOLÁS
1. Gyógyszertári csomag
Baba köldökének begyógyulásához szükséges gyógyszertári eszközök (ezeket bővebben a következő részben taglaljuk: 70%-os alkohol – a gyermekorvos írja fel, steril gézlap (10 x 10), fültisztító pálcika)
2. Pelenka szemetes
Csak ajánlott, de nagyon praktikus és hasznos lehet egy pelenkatartó szemetes, valamint érdemes egy külön kis pelenkázó készletet kialakítani, ami mindig a kezed ügyében lesz. Pelenka szemetesből is létezik már hightech verzió is: teljesen szagmentes, magától összeköti a szemeteszsák száját, így a legkevesebb kellemetlenséggel járhat a pelenkázás…de ha költséghatékonyan gondolkodtok, és nem vagytok annyira finnyásak, akkor tökéletesen megteszi egy egyszerű, jól záródó szemetes is ?.
3. Popsi krém
A gyermekorvos írja fel, az első hónapokban érdemes a semleges, mindenmentes gyógszertári keveréket használni, az Unguentum infantum tubusos krémet. Ebből ipari mennyiségre lesz szükség, és ne feledd, a pelenkakiütés gyakori jelenség, érdemes folyamatosan hidratálni a baba bőrét, hogy ne legyen piros és hólyagos. Ha már nagyobb a babuci, akkor pedig nagyon ajánljuk a Panarom különleges kenőcseit, balzsamjait, valamint a Shedo popsikrémjét.
4. Popsitörlő kendő
Az első pár hónapban ajánljuk a teljesen illatmentes verziókat, esetleg aloe vera vagy kamilla kivonattal. De persze ebből is létezik már mosható verzió.
5. Orrszívó
Létezik belőle pumpálós és porszívóra szerelhető verzió is. Nem kell megijedni a porszívóra szerelhető verziótól sem, természetesen nem a porszívó erejével szív, általában ezek a készülékek úgy vannak kitalálva, hogy pont olyan erővel szívjon a rendszer, amennyivel szükséges. Újszülötteknél azonban arra kell figyelni, hogy rá legyen írva, hogy „újszülötteknél is alkalmazható” valamint fontos, hogy törhetetlen és kifőzhető legyen. Bár az utóbbi feltétel remélhetőleg ma már minden ilyen készüléknél adott. Természetesen az is bizalmat ébreszt, ha valamilyen elismert hatóság vagy szakorvos bevizsgálta már a terméket.
6. Fürdetőkrém
Ugyancsak a gyermekorvos írja fel, itt is a teljesen semleges terméket szokták előnyben részesíteni az első hónapokban, az Unguentum hydrophilicum nonionicum mosdókenőcsöt. De ebben is számtalan verzió létezik, van olyan, amit a fürdővízben kell szétdörzsölni, és akad olyan is, amit a baba bőrén kell eloszlatni. A színtelen-szagtalantól kezdve a habos-illatosig mindenfélét beszerezhetünk gyógyszertárban és drogériában egyaránt.
7. Vízhőmérő
Csak is a te megnyugtatásodra ?. Ha nem bíznánk saját kezünk vagy könyökünk hőérzetében akkor nagy hasznát vehetjük a vízhőmérőnek.
8. Lázmérő
Sajnos minden baba életében eljön az a pont, amikor beteg lesz, és olyankor gyorsan meg kell tudni állapítani, hogy mekkora a baj (láz). Erre szolgálnak az elektromos hőmérők, viszont azt ne feledjük, hogy az első hónapokban a babapopsiban mérendő lázból fél fokot le kell vonnunk.
9. Körömvágó olló
A körömvágó ollóról megoszlanak a vélemények, néhány védőnő azt javasolja, hogy az első hónapban ne is vágjuk le a baba körmét. Ha ezt az elvet követjük, akkor mindenképpen vegyünk egy kis babakesztyűt a csecsemő kezére, mert különben könnyen összekarmolhatja magát.
10. Hajkefe
A hajkefét szokták még javasolni, de a legtöbb esetben ez ilyenkor még korai. De az úgynevezett koszmó (sárgás lerakódás a fejbőrön) eltávolításánál nagy hasznát vehetjük egy puha sörtéjű kefének.